גליל עליון

גליל עליון

הגליל העליון הינו חבל ארץ הממוקם בחלקה הצפוני של מדינת ישראל והוא משתרע על פני שטח של 800 קמ"ר מהים התיכון במערב, דרך עמק החולה במזרח ועד בקעת בית הכרם בדרום ודרום לבנון בצפון. אזור זה מושך אליו מדי שנה כמיליון וחצי תיירים הנהנים ממגוון רחב של אטרקציות תיירותיות שונות המשלבות בין אתרים ארכיאולוגיים, ערים עתיקות, שייט נחלים, מתחמי אירוח, חניוני לילה מוסדרים ומגוון רחב של מסלולי טיולים המיועדים גם לטיולים רגליים וגם לטיולי רכיבה.

גליל העליון

פסגות הגליל העליון

אזור הגליל העליון מופרד משטח הגליל המערבי על ידי בקעת בית הכרם, כאשר כל ההרים המצויים בשטחו של הגליל העליון הינם גבוהים יותר מאילו המצויים בגליל התחתון. את אזור זה מסווגים לשלושה אזורים גיאוגרפיים שונים: אזור הגליל העליון המערבי, אזור מרום הגליל ואזור הגליל העליון המזרחי. אזור הגליל העליון המערבי מתנשא לגובה של 800 מטרים והוא כולל נוף רמתי בו עוברים גם נחלים שונים כגון: נחל געתון, נחל בצת ונחל כזיב. אזור מרום הגליל הוא למעשה האזור הגבוה ביותר של הגליל והוא כולל את פסגת הר מירון המתנשאת לגובה של 1,204 מטרים, הר אדיר המתנשא לגובה של 1,008 מטרים, הר חירום המתנשא לגובה של 996 מטרים והר מצפה הימים המתנשא לגובה של 734 מטרים. באוזר הגליל העליון המזרחי תוכלו למצוא את רכסי הרי נפתלי ואת הרי צפת המתנשאים לגובה של קרוב ל-1,000 מטרים מעל פני הים.

צמחייה

אזור הגליל העליון ברובו מכוסה בחורש ים תיכוני הכולל בין היתר את האלון המצוי, אלה ארצישראלית, אלון התולע, אורן ירושלים ועוד. כמו כן, ניתן למצוא מינים מיוחדים של צמחייה לאזור הגליל העליון דוגמת אדמונית החורש, טפל לביד, אדר סורי וצמחיית נחלים עשירה. אזור הגליל העליון הינו אחד מהאזורים הגשומים ביותר בישראל, כאשר ממוצע המשקעים בו נע בין 600 ל-900 מ"מ בשנה והדבר רק מוסיף ומשביח את הצמחייה העשירה והמגוונת של האזור.

תיירות באזור הגליל העליון

הגליל העליון הינו האזור היחיד בישראל בו מתאפשר שיט נחלים וברחבי הגליל העליון פועלים חמישה אתרים תיירותיים המשלבים בתוכם פעילויות שייט באמצעות רפטינג וקיאקים. נושא ייחודי זה הופך את אזור הגליל לאחד מהאזורים התיירותיים במדינת ישראל בכלל ובחלקה הצפוני של המדינה בפרט, כאשר למעלה מ-1.5 מיליון תיירים פוקדים את אזור מדי שנה.

בנוסף למוקדי התיירות הפועלים סביב מקורות המים באזור מתאפיין בהיצע הגדול ביותר בישראל של מתחמי אירוח שונים הכוללים בין היתר: לינה כפרית בצימרים, בתי מלון, דירות נופש ומתחמי קמפינג ללינת לילה.

במרכז הגליל העליון ממוקמת שמורת הטבע הר מירון בה מצויה הפסגה הגבוהה ביותר במערב ארץ ישראל, כאשר בין יתר מסלולי הטיולים באזור הגליל העליון תוכלו למצוא את מסלול הר מירון המאפשר לכם ליהנות מנופים מרהיבים ופריחות משגעות לאורך כל ימות השנה, מסלול מערת עלמה באזור צוות שהוא למעשה מסלול אתגרי למטיבי הלכת שביניכם באורך של 2 ק"מ, מסלול נחל שרך ונחל צבת הכולל בתוכו אזורי חורש, מערת נטיפים ופלג נחל זורם (המסלול הינו באורך של כ-5 ק"מ) ועוד מגוון רחב של מסלולי טיולים רגליים.

לצד מסלולי הטיול הרגליים של אזור הגליל העליון, ממתינים לכם גם מסלולי רכיבה על סוסים או על גבי רכבים ממונעים שונים. בצמוד לכל אחד מהיישובים באזור ובצמוד לבירות הגליל העליון (הערים קריית שמונה וצפת), תוכלו למצוא מגוון רחב של מוקדים תיירותיים, כאשר אחד מהם הינו רכבל צוק מנרה.

ראה גם: יום כיף לקבוצות | יום כיף לחברות

גליל עליון
4.5 (90%) 2 votes