3 אטרקציות בצפון שכל חובב היסטוריה חייב לראות

3 אטרקציות בצפון שכל חובב היסטוריה חייב לראות

מתכננים לצאת לחופשה בצפון? אם יש לכם זיקה או אהבה כלשהי לקצת היסטוריה, ודאי תשמחו להעשיר את הנופש שלכם עם כמה נקודות עניין מרתקות. הנה שלוש אטרקציות בצפון הארץ עם זיקה היסטורית, שמיועדות גם לטיולי משפחות עם ילדים.

הגן הלאומי כורסי

תיירות הצליינים פורחת ביותר בישראל, ובייחוד כאשר מדובר באתרים בהם ישו הנוצרי ביקר וחולל את ניסיו. אחד המקומות הפחות מוכרים למטיילים בארץ – אבל היפים ביותר באזור הצפון – הוא מתחם המנזר העתיק בחוף המזרחי של הכנרת. המקום מוקדש רובו ככולו לסיפור נס החזירים המתועד בדפי הברית החדשה, הוא טובל בגבעות ירוקות מרהיבות ונראה לא פחות מאשר אתר ארכיאולוגי תוצרת חו"ל פר-אקסלנס; אלא שבמקרה זה הוא כולו שלנו, כאן בישראל.

מטיילים בארץ ונהנים

ממדי המנזר העתיק הם 145 על 123 מטרים, וסביבו פזורים ממצאים היסטוריים וארכאולוגיים נוספים. התחושה היא כמעט כמו ביקור בעיר רפאים נטושה באמריקה הדרומית, והנוף הירוק והמרהיב מסביב רק מוסיף למיסטיות של המקום. אם חשקה נפשכם באירוח גלילי אותנטי על הדרך, סביב הכנרת תמצאו לא מעט מלונות בוטיק וצימרים שיוכלו לתת לכם מענה ביישובים כגון חד נס, קיבוץ עין גב ועוד.

כדאי לציין שבמקום מתקיים גם מחקר היסטורי וארכאולוגי נרחב, שבין היתר חשף לוח שיש בן 1,500 שנה עם כתובת בארמית באותיות עבריות. זוהי עדות מיד ראשונה לכך שבמקום התקיים יישוב יהודי כלשהו.

הגן הלאומי קיסריה

קיסריה היא אחת מפלאי תבל בכל הנוגע לבנייה הרומאית שהושקעה במקום, ואחת מערי הנמל הגדולות ביותר שהוקמו בישראל, אם לא הגדולה שבהן. על הבנייה המפוארת אחראי לא אחר מאשר המלך הורדוס, שאומנם היה ידוע בשיגעונותיו הרבים, אבל לזכותו נזקף פיתוח רחב היקף של ישראל בתקופת מלכותו (בית המקדש השני שופץ והוקם מחדש על ידי הורדוס, לא פחות).

הגן הלאומי קיסריה עשיר במונומנטים מרשימים ובהם ההיפודרום הענק, הארמון השקוע בים לצד שונית האלמוגים, מתחם התיאטרון הרומאי, טיילת מודרנית לצד הים, בית מרחץ כמיטב המסורת הרומאית וכן הנמל העתיק, שהיה ונורת אחד מהגדולים מסוגו בישראל.

המקום מונגש במלואו ועבר שימור מקצועי, וכיום מציע שלל חוויות, מופעים ופסטיבלים, בייחוד בימי חג ומועד – מופעי סוסים בחג הפסח, פסטיבל העת העתיקה בחג הסוכות ועוד.

הגן הלאומי בית שערים

בא לכם לחוות את אירופה בלי לצאת מגבולות המדינה? בגן הלאומי בית שערים, הניצב על ראש גבעה בעמק יזרעאל, יתגלה לכם מראה פנורמי מרהיב של המקום; כמעט כמו באירופה.

בית שערים הקדומה נמצאת על גבעת שייח אבריק, ליד קריית טבעון, והיא הוכרזה כאתר מורשת לאומית של אונסקו בשנת 2015. "הר הזיתים הקדום" שימש מקום מושב גם לרבי יהודה הנשיא, וכולל רשת סבוכה של עשרות מערות קבורה בהן ניתן לבקר כחלק מהטיול במקום. בכל מערה יתגלו חפצים מרהיבים אחרים – ארונות קבורה מעוטרים, כתובות עתיקות, תבליטי מנורה קדומים ועוד.

מחקר ארכאולוגי גילה כי המקום היה מיושב החל מהמאה ה-9 לפני הספירה, כבר בימי ממלכת ישראל. השטח עצמו היה שייך כנראה לבית חשמונאי וכיום ניתן למצוא בו בית כנסת, מתחם מערות (כפי שהוזכר קודם לכן), מוזיאון, סיורים מאורגנים ועוד. לא סתם מגיעים למקום מעל 55,000 איש בשנה – אין ספק שיש במקום הזה משהו ייחודי.

3 אטרקציות בצפון שכל חובב היסטוריה חייב לראות
5 (100%) 4 votes